Multilevelmarketing versus pyramida či letadlo

 

MLM je, jak už bylo řečeno, forma síťového prodeje například nějakých výrobků. Cílem je zkrácení distribučního řetězce. Firma vyplácí provize distributorům na distribuci výrobků. To je efektivnější než klasická cesta pře velkosklady, velkoobchody, maloobchody + reklama, kde každý tento krok stojí peníze.

 

Běžný postup:

Výrobce
Velkoobchod
Maloobchod
Zákazník


díky MLM zkrácený postup:
Výrobce
Distributor; poradce
Zákazník
 

MLM nabízí příležitost každému, kdo je ochotný pracovat a nečeká jen hodně peněz za málo práce. Jde o podnikání, takže později si musíte pořídit živnostenský list. Pod pojmem „multi-level“ se však spoustě lidí jako první synonymum vybaví „pyramida“ nebo „letadlo“.

 

Poprvé se tento systém více uplatnil v USA koncem druhé světové války. Tehdy šlo o pašování alkoholu za doby prohibice, tak že se nedalo mluvit o legálním podnikání. Princip byl jednoduchý – každý „pašerák“ byl odměňován za přivedení nového aktivního „pašeráka“. Díky tomu obchod s alkoholem vesele vzkvétal a prodávalo se ho minimálně tolik jako před prohibicí. Legálně tento výnosný systém poprvé použila společnost California Vitamins. Měla úspěch a po čase se dva nejlepší distributoři osamostatnili a založili vlastní společnost - Amway Corporation. Která funguje po celém světě do dnes. Bohužel má však díky některým nepoctivým distributorům u nás poměrně špatné jméno.

 

Trochu o principu pyramidy / letadla


Letadla jsou financována hlavně ze vstupních poplatků a počítají s exponenciálním růstem. Jednoduchým výpočtem pak snadno zjistíme, že slibované výdělky jsou nereálné. Z toho plyne, že nejvíce získají ti, kteří stojí „na vrcholu pyramidy“ – a ti dole mohou jen prodělat. Proto letadlo rychle padá k zemi.

 

Letadla startují a padají. V ČR prolétlo taky mnoho letadel, než si lidé začali dávat pozor. Nachytal mnoho Čechů třeba Skyline International, Vanilla, H-System, 1. Česká teplo-úsporná společnost, Avalanche a mnoho dalších. Dříve bývaly varovným znakem především vysoké vstupní poplatky.

 

V MLM dnes už vstupní poplatky nebývají, nebo se za ně hradí přednášky, materiály, vzorky produktů bývají obvykle v řádech stokorun a nebo nejlépe žádné a peníze plynou výhradně z prodeje zboží.

 

MLM verzus PYRAMIDA / LETADLO

 
Pyramida a letadlo jsou dvě synonyma. Bohužel často zaměňované za MLM, čehož pyramidové systémy často využívají. Pokud se totiž něco nelegálního podobá něčemu legálnímu, prověřenému a fungujícímu, lidé v to mají větší důvěru. Ovšem když zjistí pravdu, často zavrhnou i to dobré.

 

Pyramida či letadlo je dlouhodobě neudržitelný a podvodný model, který se obvykle sám rychle zhroutí. V našem zákoně je letadlo definované jako „nekalá sázka“, potažmo „nelegální hra“. Obvykle bývá model fungování velice jednoduchý. Každý nově příchozí člen zaplatí určitý vstupní poplatek, za který nedostane buď vůbec nic, nebo produkt, který ani zdaleka nemá hodnotu vstupního poplatku.

 

Moderní podoba letadla a pyramidy využívá již výhradně metody povinného nákupu předražených produktů v takzvaném startovacím balíčku.  To z nich dělá podle zákona legální MLM. Posouzení je na Vás, co je ještě morální cena a co už nikoli. Za každého nového člena již inkasujete provize z jeho vstupního poplatku.

 

Několik bodů pro rozeznání letadla a dobrého multi level marketingu:

 

http://kosmetika-drogerie.deni.cz/ok.jpg Velký vstupní poplatek.

 

http://kosmetika-drogerie.deni.cz/ok.jpg Mlhavé a nedostatečné informace o společnosti, která produkt nabízí, stejně jako o produktech

 

http://kosmetika-drogerie.deni.cz/ok.jpg Přísliby závratného prodejního a růstového potenciálu. Většina MLM používá lehký „brain-washing“, ovšem nesmí to přesáhnout určité meze. Používá se jen v omezené míře k motivaci členů.

 

http://kosmetika-drogerie.deni.cz/ok.jpg Žádný produkt a nebo takový, jehož cena řádově (ne)odpovídá velikosti vstupního poplatku. V dobrém multilevlu vám nic nenutí. Případně jen nějaké minimum, které lze snadno prodat a pokrýt tak vstupní náklady.

 

http://kosmetika-drogerie.deni.cz/ok.jpg Příjem závisí především na odměně za získávání nových členů nebo za prodej produktů stávajícím členům. V dobrém MLM je produkt dobře prodejný i nečlenům komunity.

 

http://kosmetika-drogerie.deni.cz/ok.jpg Pokud jde o podvod, tak vás stále přesvědčují o legálnosti, ale zároveň nemáte k dispozici základní informace (certifikáty, IČO,...).

 

http://kosmetika-drogerie.deni.cz/ok.jpg Společnost nemá žádnou tradici, funguje krátce. Sice i nový MLM může fungovat dobře, ale starší je větší jistota (i když menší potencionální klientela).

 

http://kosmetika-drogerie.deni.cz/ok.jpg U neetického MLM cca 90% členů prodělává, zhruba 7 % si přijde na své a jen 3% na tom závratně vydělají. V dobrém síťovém marketingu si vydělá každý aktivní a alespoň trochu schopný člen.


 

Komentáře   

0 #4 eva VYKULENA 2016-03-19 14:55
Chtela bych se zeptat u eurony Cerny jsem si od pani koupila barvicky na vajicka a euronu cistic univerzal zaplatila jsem a nebyl mi vu bec nabidnut doklad o zaplaceni proc?jde take o MLM a pro vsechny spravedlive jak tvrdi,ale baz dokladu proc,?p.Eva
Citovat
+1 #3 Yveta Drobná 2014-08-22 16:39
Systém MLM mě byl nejprve taky proti strsti, ale když jsem to pochopila, tak sjem byla přímo nadšená. Není to podvod, ale jako u všeho, taky to lze zneužít.
Citovat
0 #2 M.Jarošová 2014-07-29 21:13
Díky za dlouhý ale poučný článek. Dává to smysl, tak pozor na podvodníky :D
Citovat
+1 #1 M.Jarošová 2014-07-28 23:38
Pěkně vysvětleno. Díky.
Citovat
Joomla SEF URLs by Artio

Přátelé

 

 

Hledáte práci, zaměstnání, práci na doma? Pokud nechcete spolupracovat s námi tak zkuste Domácí práce. Práce na internetu, seznam volných míst, lepší než úřad práce Práce. inzerce na volná pracovní msta, různé brigády atd. Hledáte letní brigádu? Sezóní i dlouhodobé Brigády. Podnikání, multi level marketing to jsou stránky o MLM, Eurona je také MLM ale o tom jinde. Včelaření a včelařství to vše na včelařské potřeby pro včelaře. Přeložili jsme pro Vás fanstránky Eurony i do dalších jazykových verzí.  Stejně, tak jako můžete objednávat Euronu v Polsku a na Slovensku. Máme pro vás i Slovenské a Polské stránky.  Oficiální web Eurona by Cerny

Archiv článků